| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT392K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 392K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT392K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT392K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 392k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT392K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT392K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT392K is new and unused, you can buy RMCF0603FT392K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT392K.
| GJM1555C1H9R6WB01D | 9.6pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1H9R6WB01D.pdf | |
| F921C155MPA | 1.5µF Molded Tantalum Capacitors 16V 0805 (2012 Metric) 12 Ohm 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | F921C155MPA.pdf | |
| ASC15DRTH | CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD | ASC15DRTH.pdf | |
| RMC19DRXN-S734 | CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD | RMC19DRXN-S734.pdf | |
| LQH2HPN1R5NJ0L | 1.5µH Shielded Wirewound Inductor 1.5A 116 mOhm Max 1008 (2520 Metric) | LQH2HPN1R5NJ0L.pdf | |
| OPA228UA/2K5 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA228UA/2K5.pdf | |
| VE-BNP-CV-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W | VE-BNP-CV-S.pdf | |
| RZ03-1C4-D005 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 5VDC Coil Through Hole | RZ03-1C4-D005.pdf | |
| G5Q-14 DC48 | RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V | G5Q-14 DC48.pdf | |
| RC1005J223CS | RES SMD 22K OHM 5% 1/16W 0402 | RC1005J223CS.pdf | |
| RE0402BRE0717K4L | RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 | RE0402BRE0717K4L.pdf | |
| 0740991022 | 22 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 0740991022.pdf | |
| 1969529-2 | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 1969529-2.pdf | |
| 35201M6JT | RES SMD 1.6M OHM 5% 1W 2512 | 35201M6JT.pdf |