| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT365K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 365K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT365K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT365K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 365k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT365K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT365K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT365K is new and unused, you can buy RMCF0603FT365K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT365K.
| 861101485019 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861101485019.pdf | |
| CL21C200JBANNNC | 20pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21C200JBANNNC.pdf | |
| GRM32M7U2A362JZ01L | 3600pF 100V Ceramic Capacitor U2J 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32M7U2A362JZ01L.pdf | |
| 504ECA-ABAF | 32kHz ~ 80MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 504ECA-ABAF.pdf | |
| RN739DT146 | RF Diode PIN - 1 Pair Series Connection 50V 50mA 100mW SMD3 | RN739DT146.pdf | |
| MHQ1005P1N1CT000 | 1.1nH Unshielded Multilayer Inductor 1.2A 30 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | MHQ1005P1N1CT000.pdf | |
| PIC24EP64GP202T-I/MM | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | PIC24EP64GP202T-I/MM.pdf | |
| MC56F84452VLH | 56800EX 56F8xxx Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MC56F84452VLH.pdf | |
| 25AA02E64T-I/SN | IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8SOIC | 25AA02E64T-I/SN.pdf | |
| AZ809ANSTR-G1 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23 | AZ809ANSTR-G1.pdf | |
| LM2623ALD/NOPB | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.24V 1 Output 2.2A (Switch) 14-WFDFN Exposed Pad | LM2623ALD/NOPB.pdf | |
| ACA3102E14S-6PBA23 | ACB 6C 6#16S PIN RECP BOX | ACA3102E14S-6PBA23.pdf | |
| 61002418221 | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 61002418221.pdf | |
| 894-80-057-10-001101 | 57 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 894-80-057-10-001101.pdf | |
| MRS25000C1479FC100 | RES 14.7 OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C1479FC100.pdf |