| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT360K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT360K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT360K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT360K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT360K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT360K is new and unused, you can buy RMCF0603FT360K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT360K.
| 94SVP685X0025C6 | 6.8µF 25V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | 94SVP685X0025C6.pdf | |
| SMAJ10A-E3/61 | TVS DIODE 10VWM 17VC SMA | SMAJ10A-E3/61.pdf | |
| 85759-1101LF | 1101LF METRAL RCT STR PF 4X24 | 85759-1101LF.pdf | |
| 409CMQ150 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V Chassis Mount PRM4 | 409CMQ150.pdf | |
| AT49LV002T-70PI | IC FLASH 2MBIT 70NS 32DIP | AT49LV002T-70PI.pdf | |
| MCR006YZPJ560 | RES SMD 56 OHM 5% 1/20W 0201 | MCR006YZPJ560.pdf | |
| RSM28DRAN | CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD | RSM28DRAN.pdf | |
| 1053403-1 | SMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Flange (Round) Turret | 1053403-1.pdf | |
| 165X10179XE | 50 Position Two Piece Backshell Connector Black 180° Unshielded | 165X10179XE.pdf | |
| RJHSEJ38302 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSEJ38302.pdf | |
| 66527-801LF | 60 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 66527-801LF.pdf | |
| 9T06031A9090FBHFT | RES SMD 909 OHM 1% 1/10W 0603 | 9T06031A9090FBHFT.pdf |