| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT332K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 332K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT332K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT332K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 332k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT332K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT332K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT332K is new and unused, you can buy RMCF0603FT332K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT332K.
| UKZ1H101MHM | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UKZ1H101MHM.pdf | |
| B43703B5278M000 | 2700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 36 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | B43703B5278M000.pdf | |
| GRT32DR61C226ME01L | 22µF 16V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRT32DR61C226ME01L.pdf | |
| CGA6M1X7S3D102K200AA | 1000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7S 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CGA6M1X7S3D102K200AA.pdf | |
| BZ055B153ZSB | 15mF Supercap 5.5V BZ05, 3 Lead 250 mOhm 1000 Hrs @ 70°C 0.787" L x 0.591" W (20.00mm x 15.00mm) | BZ055B153ZSB.pdf | |
| SM6T15AHE3/52 | TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMB | SM6T15AHE3/52.pdf | |
| ECC12DCCI-S189 | CONN EDGECARD 24POS .100" | ECC12DCCI-S189.pdf | |
| TA-60.000MCE-T | 60MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.5V Enable/Disable | TA-60.000MCE-T.pdf | |
| NLV25T-033J-EF | 33nH Unshielded Wirewound Inductor 400mA 420 mOhm Max 1008 (2520 Metric) | NLV25T-033J-EF.pdf | |
| 120MB-10PK | LAMP INCAND T-2 120V BAY 10PK | 120MB-10PK.pdf | |
| H178CBC-3 | LED Circuit Board Indicator Single Green, Red Diffused, White 2.1V Green, 2V Red 20mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) Through Hole | H178CBC-3.pdf | |
| VE-B2K-IX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VE-B2K-IX-F3.pdf | |
| CIR030R-28-11S-F80 | 22 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CIR030R-28-11S-F80.pdf | |
| CN0967C16S24S6-000 | 26500 24C 24#20 S RECP SS LC | CN0967C16S24S6-000.pdf |