| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT324K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 324K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT324K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT324K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 324k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT324K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT324K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT324K is new and unused, you can buy RMCF0603FT324K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT324K.
| EKZE350ELL221MJC5S | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKZE350ELL221MJC5S.pdf | |
| CS0603KRX7R8BB273 | 0.027µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CS0603KRX7R8BB273.pdf | |
| VJ1206Y681JBAAT4X | 680pF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm) | VJ1206Y681JBAAT4X.pdf | |
| CDR31BP390BFZRAT | 39pF 100V Ceramic Capacitor BP 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CDR31BP390BFZRAT.pdf | |
| EBA36DTMN | CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD | EBA36DTMN.pdf | |
| EP3C5M164I7 | IC FPGA 106 I/O 164MBGA | EP3C5M164I7.pdf | |
| 74ACT245MSAX | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | 74ACT245MSAX.pdf | |
| XC6123C226ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123C226ER-G.pdf | |
| S-1206B48-U3T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.8V 250mA SOT-89-3 | S-1206B48-U3T1U.pdf | |
| MI-J6J-MY-F3 | CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 50W | MI-J6J-MY-F3.pdf | |
| HS50 56R F | RES CHAS MNT 56 OHM 1% 50W | HS50 56R F.pdf | |
| JR21WP-10S | 10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup | JR21WP-10S.pdf | |
| 163A16309X | CONN DSUB 9POS M PC CL M3 | 163A16309X.pdf |