| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT309K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 11667 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 309K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT309K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT309K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 309k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT309K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT309K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT309K is new and unused, you can buy RMCF0603FT309K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT309K.
| 0191400040 | 6 Stud Spade Terminal Connector Crimp 18-22 AWG | 0191400040.pdf | |
| 416F40012CDR | 40MHz ±10ppm Crystal 18pF 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F40012CDR.pdf | |
| XC6VHX255T-3FFG1155C | IC FPGA 440 I/O 1156FCBGA | XC6VHX255T-3FFG1155C.pdf | |
| MCP6244-E/ST | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | MCP6244-E/ST.pdf | |
| XC6122C637ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122C637ER-G.pdf | |
| EA-XPR-019 | LPC11U68 LPCXpresso™ LPC11U00 MCU 32-Bit ARM® Cortex®-M0+ Embedded Evaluation Board | EA-XPR-019.pdf | |
| BMP180-SHUTL | BMP180 - Pressure Sensor Evaluation Board | BMP180-SHUTL.pdf | |
| 2-1415352-1 | RELAY GEN PURP | 2-1415352-1.pdf | |
| GCB75DHBS | CONN EDGECARD 150PS R/A .050 SLD | GCB75DHBS.pdf | |
| TVS06RK-23-21HN-LC | TV 21C 21#16 PIN PLUG | TVS06RK-23-21HN-LC.pdf | |
| AXN450330P | 50 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | AXN450330P.pdf | |
| 0026624140 | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 0026624140.pdf | |
| NKN100JR-73-4R7 | RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL | NKN100JR-73-4R7.pdf | |
| CMF2015R000GKEA | RES 15 OHM 1W 2% AXIAL | CMF2015R000GKEA.pdf |