| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT301K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 301K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT301K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT301K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 301k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT301K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT301K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT301K is new and unused, you can buy RMCF0603FT301K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT301K.
| HKP-EL-ZZ | FUSE HOLDER 250V | HKP-EL-ZZ.pdf | |
| RMC12DRTH | CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD | RMC12DRTH.pdf | |
| ASV2-12.000MHZ-R-L1-T | 12MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 7mA Enable/Disable | ASV2-12.000MHZ-R-L1-T.pdf | |
| DPG60C300HB | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 30A Through Hole TO-3P-3 Full Pack | DPG60C300HB.pdf | |
| LTC1864LCS8#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | LTC1864LCS8#TRPBF.pdf | |
| MCP2140AT-I/SS | IRDA® Controller UART Interface 20-SSOP | MCP2140AT-I/SS.pdf | |
| 74AC04TTR | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | 74AC04TTR.pdf | |
| XQAAWT-02-0000-00000L3E7 | LED Lighting Xlamp® XQ-A White, Warm 3000K 3V 175mA 100° 0606 (1616 Metric) | XQAAWT-02-0000-00000L3E7.pdf | |
| V28C5T50B2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | V28C5T50B2.pdf | |
| KTPS65-2032DT-3P-VI-C-P1 | 20V 65W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input | KTPS65-2032DT-3P-VI-C-P1.pdf | |
| TVS06RS-23-21HN-LC | TV 21C 21#16 PIN PLUG | TVS06RS-23-21HN-LC.pdf | |
| 852-10-012-10-002101 | 12 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 852-10-012-10-002101.pdf | |
| CRCW2512392RFKTG | RES SMD 392 OHM 1% 1W 2512 | CRCW2512392RFKTG.pdf | |
| Y1169300R000T139R | RES SMD 300OHM 0.01% 0.6W J LEAD | Y1169300R000T139R.pdf |