| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT280K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24196 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 280K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT280K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT280K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 280k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT280K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT280K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT280K is new and unused, you can buy RMCF0603FT280K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT280K.
| 2-5700-IG1-P10-0.1A | CIR BRKR THRM 100MA 250VAC 50VDC | 2-5700-IG1-P10-0.1A.pdf | |
| MX15KP78AE3 | TVS DIODE 78VWM 126VC CASE5A | MX15KP78AE3.pdf | |
| RCM15DTAD-S189 | CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD | RCM15DTAD-S189.pdf | |
| FSBB20CH60C | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 20A SPM27CC | FSBB20CH60C.pdf | |
| SN74HC374APWR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | SN74HC374APWR.pdf | |
| ER2120QI | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2A 24-VFQFN Exposed Pad | ER2120QI.pdf | |
| HCPL-0500-060E | Optoisolator Transistor with Base Output 3750Vrms 1 Channel 8-SO | HCPL-0500-060E.pdf | |
| REM10-0515S/C | CONV DC/DC 10W 4.5-9VIN 15VOUT | REM10-0515S/C.pdf | |
| ERJ-P14F44R2U | RES SMD 44.2 OHM 1% 1/2W 1210 | ERJ-P14F44R2U.pdf | |
| MS27468T23F55JA | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS27468T23F55JA.pdf | |
| 3-640622-7 | 7 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 26 AWG | 3-640622-7.pdf | |
| 0039291207 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0039291207.pdf | |
| TSW-113-05-G-S | 13 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-113-05-G-S.pdf | |
| OQ15715103J0G | 15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | OQ15715103J0G.pdf |