| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT274K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 15317 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 274K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT274K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT274K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 274k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT274K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT274K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT274K is new and unused, you can buy RMCF0603FT274K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT274K.
| T495D226M025ATE200 | 22µF Molded Tantalum Capacitors 25V 2917 (7343 Metric) 200 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T495D226M025ATE200.pdf | |
| PM5022-221M-RC | 220µH Unshielded Wirewound Inductor 1.1A 420 mOhm Nonstandard | PM5022-221M-RC.pdf | |
| PIC24FJ48GA002-I/SS | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 48KB (16K x 24) FLASH 28-SSOP | PIC24FJ48GA002-I/SS.pdf | |
| V48C28C75BL | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | V48C28C75BL.pdf | |
| THS10470RJ | RES CHAS MNT 470 OHM 5% 10W | THS10470RJ.pdf | |
| TVPS00RS-9-98P | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVPS00RS-9-98P.pdf | |
| AIT2-24-20PS | ER 11C 9#16 2#12 PIN RECP | AIT2-24-20PS.pdf | |
| ACS01E24-10S-003 | AC 7C 7#8 SKT RECP LINE | ACS01E24-10S-003.pdf | |
| CTV07RW-17-73PC-P2 | 73 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTV07RW-17-73PC-P2.pdf | |
| KJB0T23F21SBL | 21 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | KJB0T23F21SBL.pdf | |
| 1-282841-4 | 7 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 1-282841-4.pdf | |
| D55342E07B16B4RTI | RES SMD 16.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342E07B16B4RTI.pdf | |
| TNPW251266R5BEEG | RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/2W 2512 | TNPW251266R5BEEG.pdf | |
| MBB02070C6492DC100 | RES 64.9K OHM 0.6W 0.5% AXIAL | MBB02070C6492DC100.pdf |