| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT261K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 261K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT261K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT261K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 261k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT261K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT261K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT261K is new and unused, you can buy RMCF0603FT261K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT261K.
| B43504A397M80 | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A397M80.pdf | |
| MKT1822522015V | 2.2µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm) | MKT1822522015V.pdf | |
| MASMLG78A | TVS DIODE 78VWM 126VC DO215AB | MASMLG78A.pdf | |
| EBM31DCSI | CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD | EBM31DCSI.pdf | |
| AYM06DTMS | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD | AYM06DTMS.pdf | |
| MSP430G2432IRSA16R | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 16-QFN (4x4) | MSP430G2432IRSA16R.pdf | |
| PIC12C509A-04E/SM | PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 8-SOIJ | PIC12C509A-04E/SM.pdf | |
| PIC12LCE518T-04I/SN | PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 8-SOIC | PIC12LCE518T-04I/SN.pdf | |
| 3299P-1-254LF | 250k Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25 Turn Side Adjustment | 3299P-1-254LF.pdf | |
| EMM43DRKH | CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD | EMM43DRKH.pdf | |
| KPSE0E14-19SDN | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KPSE0E14-19SDN.pdf | |
| N7E50-N516EB-40 | 50 Position Card Connector CompactFlash® - Type I, II Surface Mount, Right Angle Gold | N7E50-N516EB-40.pdf | |
| TS17315A00J0G | 17 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line) | TS17315A00J0G.pdf | |
| ERJ-S12F5493U | RES SMD 549K OHM 1% 3/4W 1812 | ERJ-S12F5493U.pdf | |
| RG2012V-4321-D-T5 | RES SMD 4.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RG2012V-4321-D-T5.pdf |