| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT221K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT221K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT221K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 221k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT221K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT221K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT221K is new and unused, you can buy RMCF0603FT221K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT221K.
| 380LX151M450H052 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.1 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX151M450H052.pdf | |
| BFC242039102 | Film Capacitor Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC242039102.pdf | |
| JANTXV1N5711UR-1 | DIODE SCHOTTKY 50V 33MA DO213AA | JANTXV1N5711UR-1.pdf | |
| ER1641-272KS | 2.7µH Shielded Molded Inductor 535mA 280 mOhm Max Axial | ER1641-272KS.pdf | |
| AT27LV256A-55JU | IC OTP 256KBIT 55NS 32PLCC | AT27LV256A-55JU.pdf | |
| MTE-DT301-W-24 | LED Lighting COBs, Engines, Modules - | MTE-DT301-W-24.pdf | |
| VI-20H-MX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W | VI-20H-MX-F2.pdf | |
| 75-474222-19S | ER 14C 14#16 SKT RECP | 75-474222-19S.pdf | |
| CTVP00RQW-25-17SC | 42 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVP00RQW-25-17SC.pdf | |
| 56F523-014-TI | CONN MICRO-D PLUG | 56F523-014-TI.pdf | |
| 2290423 | 14 Position Interface Module Terminal Blocks - Screw Connection To Rectangular, Male 12-24 AWG | 2290423.pdf | |
| RG3216N-2490-W-T1 | RES SMD 249 OHM 0.05% 1/4W 1206 | RG3216N-2490-W-T1.pdf | |
| RCP2512B910RJS2 | RES SMD 910 OHM 5% 22W 2512 | RCP2512B910RJS2.pdf |