| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT205K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 205K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT205K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT205K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 205k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT205K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT205K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT205K is new and unused, you can buy RMCF0603FT205K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT205K.
| CD5CC120JO3 | 12pF Mica Capacitor 300V Radial 0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm) | CD5CC120JO3.pdf | |
| 1KSMB51 | TVS DIODE 43.6VWM 73.61VC SMD | 1KSMB51.pdf | |
| 8N3SV76LC-0047CDI8 | VCXO IC 24.576MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0047CDI8.pdf | |
| 1090D3-12V | Incandescent Panel Indicator Amber 12V Round with Domed Top Wire Leads - 4.6" (116.84mm) | 1090D3-12V.pdf | |
| VE-J0J-MY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VE-J0J-MY-F2.pdf | |
| 7012PFX | RELAY TIME DELAY | 7012PFX.pdf | |
| 97-3108A22-14PZ-417-940 | AB 19C 19#16 PIN PLUG | 97-3108A22-14PZ-417-940.pdf | |
| 10-260392-28G | ER 24C 24#16 PIN PLUG | 10-260392-28G.pdf | |
| 350-10-108-00-206191 | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 350-10-108-00-206191.pdf | |
| 150-10-640-00-006101 | 40 Position DIP, DIL - Header Connector Male Pin Gold | 150-10-640-00-006101.pdf | |
| 811-S1-006-30-016191 | 6 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 811-S1-006-30-016191.pdf | |
| 0386308816 | 16 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0386308816.pdf | |
| RCP0603W43R0JED | RES SMD 43 OHM 5% 3.9W 0603 | RCP0603W43R0JED.pdf | |
| 9T12062A4873FBHFT | RES SMD 487K OHM 1% 1/8W 1206 | 9T12062A4873FBHFT.pdf | |
| RN60C1020FRE6 | RES 102 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C1020FRE6.pdf |