| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT196K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 22354 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 196K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT196K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT196K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 196k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT196K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT196K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT196K is new and unused, you can buy RMCF0603FT196K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT196K.
| C911U270JUNDBAWL20 | 27pF 400VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | C911U270JUNDBAWL20.pdf | |
| EPM7160SLC84-10 | IC CPLD 160MC 10NS 84PLCC | EPM7160SLC84-10.pdf | |
| ATF22V10C-15JU | 22V10 Programmable Logic Device (PLD) IC 10 Macrocells 15ns 28-PLCC (11.51x11.51) | ATF22V10C-15JU.pdf | |
| VI-J41-MZ | CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W | VI-J41-MZ.pdf | |
| AMM18DTAN-S189 | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | AMM18DTAN-S189.pdf | |
| PT06SE-16-26SLC | 26 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | PT06SE-16-26SLC.pdf | |
| CB20710407 | 4 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | CB20710407.pdf | |
| 912616 | 1 Position Terminal Block Beige Middle 45.4mm | 912616.pdf | |
| PTN1206E2461BST1 | RES SMD 2.46K OHM 0.1% 0.4W 1206 | PTN1206E2461BST1.pdf | |
| RG2012V-682-B-T1 | RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012V-682-B-T1.pdf |