| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT191K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 191K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT191K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT191K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 191k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT191K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT191K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT191K is new and unused, you can buy RMCF0603FT191K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT191K.
| URS1H2R2MDD1TA | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1H2R2MDD1TA.pdf | |
| MAL209770109E6 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL209770109E6.pdf | |
| RBM12DRYF | CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD | RBM12DRYF.pdf | |
| 1932638-2 | USB - A USB 2.0 Receptacle Connector 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal | 1932638-2.pdf | |
| 91305AMILFT | IC CLOCK DRIVER LO JITTER 8-SOIC | 91305AMILFT.pdf | |
| PIC16C77-20/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) OTP 40-PDIP | PIC16C77-20/P.pdf | |
| MAX4607EPE+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-PDIP | MAX4607EPE+.pdf | |
| VE-26B-EW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VE-26B-EW-F4.pdf | |
| NFS40-7608J | AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 40W | NFS40-7608J.pdf | |
| D38999/20WE6PC-LC | 6 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | D38999/20WE6PC-LC.pdf | |
| CN0967C10S02S9Y040 | 26500 2C 2#20 S TH RECP SS LC | CN0967C10S02S9Y040.pdf | |
| RG1608N-3322-D-T5 | RES SMD 33.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 | RG1608N-3322-D-T5.pdf |