| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT180K is new and unused, you can buy RMCF0603FT180K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT180K.
| EEE-TG1H221Q | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 230 mOhm @ 100kHz 1000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1H221Q.pdf | |
| SM24-02HTG | TVS DIODE 24VWM 42VC SOT23-3 | SM24-02HTG.pdf | |
| ECM08DCBD-S189 | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD | ECM08DCBD-S189.pdf | |
| 82V2608BBG | Wireless Interface 208-PBGA (17x17) | 82V2608BBG.pdf | |
| MAX16946GTE/V+ | Automotive Systems, Remote Power PMIC 16-TQFN (4x4) | MAX16946GTE/V+.pdf | |
| IL717VE | General Purpose Digital Isolator 6000Vrms 4 Channel 110Mbps 30kV/µs CMTI 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | IL717VE.pdf | |
| VI-21W-IV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W | VI-21W-IV-F4.pdf | |
| VI-26B-MX | CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W | VI-26B-MX.pdf | |
| RE1206FRE07174RL | RES SMD 174 OHM 1% 1/4W 1206 | RE1206FRE07174RL.pdf | |
| C3M | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | C3M.pdf | |
| 0009522088 | 8 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 0009522088.pdf | |
| 1707730000 | 6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1707730000.pdf | |
| 1546216-8 | 8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 1546216-8.pdf | |
| M55342K06B4B70RWI | RES SMD 4.7K OHM 0.1% 0.15W 0705 | M55342K06B4B70RWI.pdf | |
| CRCW0603768RFKTA | RES SMD 768 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW0603768RFKTA.pdf |