| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT150K is new and unused, you can buy RMCF0603FT150K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT150K.
| 1393590-2 | Contact Coaxial Pin, Center Solder, PCB | 1393590-2.pdf | |
| RSM22DRMH | CONN EDGECARD 44POS .156 WW | RSM22DRMH.pdf | |
| SRF1260-1R5Y | Shielded 2 Coil Inductor Array 6µH Inductance - Connected in Series 1.5µH Inductance - Connected in Parallel 7.3 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 13.8A Nonstandard | SRF1260-1R5Y.pdf | |
| AT24HC04B-TH-B | IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8TSSOP | AT24HC04B-TH-B.pdf | |
| HV311LG-G | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | HV311LG-G.pdf | |
| LTC-5723HR | Character LED Display Module Red 7-Segment 4 Character Common Cathode 2V 20mA 0.748" H x 1.980" W x 0.315" D (19.00mm x 50.30mm x 8.00mm) 12-DIP (0.600", 15.24mm) | LTC-5723HR.pdf | |
| MI-25J-IW-F1 | CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 100W | MI-25J-IW-F1.pdf | |
| ADJ21124 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole | ADJ21124.pdf | |
| MCSP4850ES | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | MCSP4850ES.pdf | |
| RC0805DR-0715R4L | RES SMD 15.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 | RC0805DR-0715R4L.pdf | |
| CIR06A-32-15P-F80 | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CIR06A-32-15P-F80.pdf | |
| D38999/24JF11BN | CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT | D38999/24JF11BN.pdf | |
| 68717-427HLF | 27 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 68717-427HLF.pdf | |
| TNPW0805165KBETA | RES SMD 165K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW0805165KBETA.pdf | |
| RNC50H2941FSR36 | RES 2.94K OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H2941FSR36.pdf |