| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT130K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 130K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT130K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT130K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 130k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT130K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT130K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT130K is new and unused, you can buy RMCF0603FT130K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT130K.
| CDV30EK360JO3F | MICA | CDV30EK360JO3F.pdf | |
| RYM24DRSD | CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD | RYM24DRSD.pdf | |
| SIT8924AA-23-33N-30.000000E | OSC XO 3.3V 30MHZ NC 8 MM | SIT8924AA-23-33N-30.000000E.pdf | |
| IRFR6215TRLPBF | MOSFET P-CH 150V 13A DPAK | IRFR6215TRLPBF.pdf | |
| MB96F386RSCPMC-GS-150E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96380 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB96F386RSCPMC-GS-150E2.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-339E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-339E1.pdf | |
| MPDTY014S | CONV DC/DC 10.8W 1.8VOUT 6A SIP | MPDTY014S.pdf | |
| STEVAL-CCA025V1 | TS4621E - Headphones, 2-Channel (Stereo) Output Class G Audio Amplifier Evaluation Board | STEVAL-CCA025V1.pdf | |
| EVAL6920DB1 | L6920 - DC/DC, Step Up 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | EVAL6920DB1.pdf | |
| RV0805JR-072M2L | RES SMD 2.2M OHM 5% 1/8W 0805 | RV0805JR-072M2L.pdf | |
| TVS07RK-17-99AA | TV 23C 21#20 2#16 PIN J/N RECP | TVS07RK-17-99AA.pdf | |
| 1-146487-0 | 20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole | 1-146487-0.pdf | |
| 1766521 | 9 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.295" (7.50mm) Vertical Through Hole | 1766521.pdf | |
| RT0805CRC0790K9L | RES SMD 90.9KOHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRC0790K9L.pdf |