| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT127K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 127K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT127K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT127K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 127k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT127K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT127K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT127K is new and unused, you can buy RMCF0603FT127K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT127K.
| BFC230341124 | 0.12µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm) | BFC230341124.pdf | |
| TCJY227M010R0040 | 220µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 10V 2917 (7343 Metric) 40 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TCJY227M010R0040.pdf | |
| EPM7256EGC192-20 | IC CPLD 256MC 20NS 192PGA | EPM7256EGC192-20.pdf | |
| VI-J4R-EZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W | VI-J4R-EZ-F1.pdf | |
| G3VM351ETRS | RELAY SSR SPST 120MA 6-DIP 350V | G3VM351ETRS.pdf | |
| 307-044-528-202 | CARDEDGE LO PRO 44POS .156 GRN | 307-044-528-202.pdf | |
| MS3450L20-18SW | 9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | MS3450L20-18SW.pdf | |
| PT02CE-14-18P | 18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | PT02CE-14-18P.pdf | |
| 1051032:0008 | ZACK MARKER STRIP LABEL HORIZON | 1051032:0008.pdf | |
| 1692980000 | 3 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1692980000.pdf | |
| 152899 | Ring Terminal Connector 2 Stud Circular 20 AWG Crimp | 152899.pdf | |
| AF2010JK-0782RL | RES SMD 82 OHM 5% 3/4W 2010 | AF2010JK-0782RL.pdf | |
| ERJ-S12F2261U | RES SMD 2.26K OHM 1% 3/4W 1812 | ERJ-S12F2261U.pdf | |
| RC14JT2R70 | RES 2.7 OHM 1/4W 5% AXIAL | RC14JT2R70.pdf |