| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT124K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 124K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT124K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT124K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 124k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT124K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT124K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT124K is new and unused, you can buy RMCF0603FT124K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT124K.
| MAL212824479E3 | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial 4.3 Ohm @ 100Hz | MAL212824479E3.pdf | |
| CWR26MC106JCHZ | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V 2915 (7338 Metric) 500 mOhm 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) | CWR26MC106JCHZ.pdf | |
| GBB-15-R | FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB | GBB-15-R.pdf | |
| JTF1048D05 | DC/DC CONVERTER +/-5V 10W | JTF1048D05.pdf | |
| X-NUCLEO-IHM01A1 | L6474 Motor Control/Driver Power Management Nucleo Platform Evaluation Expansion Board | X-NUCLEO-IHM01A1.pdf | |
| 4-1423154-0 | COMMERCIAL 2100 | 4-1423154-0.pdf | |
| MS3106B36-10PX | AB 48C 48#16 PIN PLUG | MS3106B36-10PX.pdf | |
| TVP00DZ-17-8P-LC | TV 8C 8#16 PIN RECP | TVP00DZ-17-8P-LC.pdf | |
| TVS06RS-19-28SC-LC | TV 28C 26#20 2#16 SKT PLUG | TVS06RS-19-28SC-LC.pdf | |
| L17TF2510114 | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Press-Fit | L17TF2510114.pdf | |
| NPPN042AFCN-RC | 8 Position Header Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | NPPN042AFCN-RC.pdf | |
| RP73D2B432RBTDF | RES SMD 432 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RP73D2B432RBTDF.pdf | |
| H85K36BZA | RES 5.36K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | H85K36BZA.pdf |