| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT115K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 115K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT115K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT115K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 115k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT115K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT115K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT115K is new and unused, you can buy RMCF0603FT115K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT115K.
| EKXJ201ELL181MUN3S | 180µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ201ELL181MUN3S.pdf | |
| VJ0603D220GXAAC | 22pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D220GXAAC.pdf | |
| UPG6666-23426-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | UPG6666-23426-1.pdf | |
| 1301530041 | 15A GFCI PLGMANUAL6'MLD 3X5-15 | 1301530041.pdf | |
| 89025-123 | 123 METRAL 5R STR HDR SG PF | 89025-123.pdf | |
| MMBTA56-TP | TRANS PNP 80V 0.5A SOT23 | MMBTA56-TP.pdf | |
| XC17256EPD8C | IC SERIAL CFG PROM 256K 8-DIP | XC17256EPD8C.pdf | |
| LT1074HVIT7#06PBF | Buck, Boost, Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 2.5V 1 Output 5.5A (Switch) TO-220-7 | LT1074HVIT7#06PBF.pdf | |
| VI-B4Y-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VI-B4Y-CW-S.pdf | |
| 204M122-19H16-CS5352 | Gold Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 5/16-18 UNEF 22, 23 | 204M122-19H16-CS5352.pdf | |
| D38999/20FH53SAL | 53 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | D38999/20FH53SAL.pdf | |
| CPF0805B20KE | RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0805 | CPF0805B20KE.pdf | |
| MBB02070C3400FRP00 | RES 340 OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C3400FRP00.pdf | |
| RSMF5FB100R | RES METAL OX 5W 100 OHM 1% AXL | RSMF5FB100R.pdf | |
| H4237KFDA | RES 237K OHM 1/2W 1% AXIAL | H4237KFDA.pdf |