| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT110K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 110K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT110K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT110K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 110k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT110K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT110K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT110K is new and unused, you can buy RMCF0603FT110K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT110K.
| RPER72A105K5E2C03A | 1µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm) | RPER72A105K5E2C03A.pdf | |
| SIT9002AC-48N25DK | 1MHz ~ 220MHz HCSL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 80mA | SIT9002AC-48N25DK.pdf | |
| 0819R-50K | 12µH Unshielded Molded Inductor 126mA 3 Ohm Max Axial | 0819R-50K.pdf | |
| CXA2530-0000-000N0HT40E3 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA2530 White, Cool Square | CXA2530-0000-000N0HT40E3.pdf | |
| VI-J4H-IX | CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W | VI-J4H-IX.pdf | |
| V72A24H400BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W | V72A24H400BN3.pdf | |
| CA3101E28-15S | 35 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3101E28-15S.pdf | |
| CA3100E36-3SWBF80-05 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3100E36-3SWBF80-05.pdf | |
| D38999/26MB5HE | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26MB5HE.pdf | |
| TV06DZ-25-35JC | 128 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TV06DZ-25-35JC.pdf | |
| KPSE06E24-61SZDZ | 61 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KPSE06E24-61SZDZ.pdf | |
| 0705510073 | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0705510073.pdf | |
| 4306H-101-153 | RES ARRAY 5 RES 15K OHM 6SIP | 4306H-101-153.pdf |