| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 749010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT100K is new and unused, you can buy RMCF0603FT100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT100K.
| MKP1841247634 | 4700pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial | MKP1841247634.pdf | |
| T86C155K050EBSS | 1.5µF Molded Tantalum Capacitors 50V 2312 (6032 Metric) 5 Ohm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | T86C155K050EBSS.pdf | |
| 0466.125NRHF | FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC | 0466.125NRHF.pdf | |
| V10E460P | VARISTOR 750V 3.5KA DISC 10MM | V10E460P.pdf | |
| TA-64.000MCD-T | 64MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.5V Enable/Disable | TA-64.000MCD-T.pdf | |
| VE-B0W-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-B0W-IY-F4.pdf | |
| RMCF1206FG845R | RES SMD 845 OHM 1% 1/4W 1206 | RMCF1206FG845R.pdf | |
| XP3A-5866-0770D-D/S | CONTACT PROBE .6MM PITCH | XP3A-5866-0770D-D/S.pdf | |
| L17H2190231889 | 9, 26 Position D-Sub - Stacked Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L17H2190231889.pdf | |
| 09185266814 | 26 Position Rectangular Receptacle Connector IDC 26-28 AWG | 09185266814.pdf | |
| 9T06031A1823CAHFT | RES SMD 182KOHM 0.25% 1/10W 0603 | 9T06031A1823CAHFT.pdf | |
| MBA02040C5499FRP00 | RES 54.9 OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C5499FRP00.pdf |