| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FG604K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 604K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FG604K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FG604K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 604k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FG604K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FG604K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FG604K is new and unused, you can buy RMCF0603FG604K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FG604K.
| B32521N8103K | 10000pF Film Capacitor 200V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial | B32521N8103K.pdf | |
| SIT3921AI-1CF-33NZ174.703084T | OSC XO 174.703084MHZ | SIT3921AI-1CF-33NZ174.703084T.pdf | |
| BAT720,215 | DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOT23 | BAT720,215.pdf | |
| PLZ36D-HG3/H | Zener Diode 36V 500mW Surface Mount DO-219AC (microSMF) | PLZ36D-HG3/H.pdf | |
| CMSZ5261B BK | Zener Diode 47V 275mW ±5% Surface Mount SOT-323 | CMSZ5261B BK.pdf | |
| BU426-S | TRANS NPN 375V 6A SOT-93 | BU426-S.pdf | |
| XC4036XL-09HQ240C | IC FPGA 193 I/O 240HQFP | XC4036XL-09HQ240C.pdf | |
| IAD110PTR | Telecom IC Multifunction Telecom Switch 16-SOIC | IAD110PTR.pdf | |
| LT1638IS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT1638IS8#TRPBF.pdf | |
| WP4060XH/3ID | LED Circuit Board Indicator 3 High Red (x 3) Diffused, Tinted 2V 20mA Round with Domed Top, 1.80mm Through Hole, Right Angle | WP4060XH/3ID.pdf | |
| VI-251-EU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W | VI-251-EU-F4.pdf | |
| DNR30US12-S | AC/DC CONVERTER 12V 30W | DNR30US12-S.pdf | |
| 1-5353184-0 | 140 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 1-5353184-0.pdf | |
| 0193240008 | Ring Terminal Connector M4 Stud Circular 1.0 ~ 2.5mm² Crimp | 0193240008.pdf | |
| 8191-5 | 4 Pin Screw Terminal, Power Tap 6-32 Through Hole | 8191-5.pdf |