| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FG560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 560K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FG560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FG560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FG560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FG560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FG560K is new and unused, you can buy RMCF0603FG560K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FG560K.
| CGA2B3X8R1C473K050BD | 0.047µF 16V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B3X8R1C473K050BD.pdf | |
| PHE450KF6470JR06L2 | 0.47µF Film Capacitor 250V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.240" L x 0.413" W (31.50mm x 10.50mm) | PHE450KF6470JR06L2.pdf | |
| FJNS4201RTA | TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92S | FJNS4201RTA.pdf | |
| SY10E111LJZ-TR | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 28-LCC (J-Lead) | SY10E111LJZ-TR.pdf | |
| S-80860CLUA-B7LT2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-89-3 | S-80860CLUA-B7LT2U.pdf | |
| S-80858CLY-B-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel TO-92-3 | S-80858CLY-B-G.pdf | |
| 4R252S1N5500 | JOYSTICK 4000 POTENTIOMETER | 4R252S1N5500.pdf | |
| V24C28H50BF | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | V24C28H50BF.pdf | |
| V48B12T250BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W | V48B12T250BL3.pdf | |
| VI-2NK-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VI-2NK-IX-F2.pdf | |
| ISL8102EVAL1 | ISL8102 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | ISL8102EVAL1.pdf | |
| JBXHC0G07FP018KIT | Circular Connector | JBXHC0G07FP018KIT.pdf | |
| 1825970000 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 1825970000.pdf |