| Manufacturer Part Number: | RCER71H103K0DBH03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RCER71H103K0DBH03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RCER71H103K0DBH03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | RCE Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RCE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10000pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | Automotive | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RCER71H103K0DBH03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RCER71H103K0DBH03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RCER71H103K0DBH03A is new and unused, you can buy RCER71H103K0DBH03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RCER71H103K0DBH03A.
| CGA1A2C0G1H4R7C030BA | 4.7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CGA1A2C0G1H4R7C030BA.pdf | |
| HMK212BJ104MG-T | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | HMK212BJ104MG-T.pdf | |
| MT49H16M18SJ-25 IT:B TR | IC RLDRAM 288MBIT FBGA | MT49H16M18SJ-25 IT:B TR.pdf | |
| ADM1073ARUZ | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 14-TSSOP | ADM1073ARUZ.pdf | |
| TPS2033DRG4 | IC 2.2A PWR DIST SWITCH 8-SOIC | TPS2033DRG4.pdf | |
| VE-B6P-EV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W | VE-B6P-EV-F1.pdf | |
| RH0051R000FC02 | RES CHAS MNT 1 OHM 1% 7.5W | RH0051R000FC02.pdf | |
| 97-3107B22-34SX-417 | AB 5C 2#16, 3#12 SKT PLUG | 97-3107B22-34SX-417.pdf | |
| OSTV709A250 | 9 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.295" (7.50mm) Vertical Through Hole | OSTV709A250.pdf | |
| MCU08050D1602BP500 | RES SMD 16K OHM 0.1% 1/8W 0805 | MCU08050D1602BP500.pdf | |
| CRCW12183R60FKEK | RES SMD 3.6 OHM 1% 1W 1218 | CRCW12183R60FKEK.pdf | |
| PLT0805Z5300LBTS | RES SMD 530 OHM 0.01% 1/4W 0805 | PLT0805Z5300LBTS.pdf | |
| CF12JA2R20 | RES 2.2 OHM 1/2W 5% CARBON FILM | CF12JA2R20.pdf |