| Manufacturer Part Number: | RCEC72A155K3DBH03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5µF 100V Ceramic Capacitor X7S Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RCEC72A155K3DBH03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RCEC72A155K3DBH03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | RCE Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RCE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1.5µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7S | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | Automotive | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.197" (5.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RCEC72A155K3DBH03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RCEC72A155K3DBH03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RCEC72A155K3DBH03A is new and unused, you can buy RCEC72A155K3DBH03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RCEC72A155K3DBH03A.
| 3120-F321-P7T1-W04D-20A | CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC | 3120-F321-P7T1-W04D-20A.pdf | |
| RSM12DRMD-S664 | CONN EDGECARD 24POS .156 WW | RSM12DRMD-S664.pdf | |
| FXO-LC530R-12 | 12MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 100mA Enable/Disable | FXO-LC530R-12.pdf | |
| 1782-09F | 360nH Unshielded Molded Inductor 700mA 300 mOhm Max Axial | 1782-09F.pdf | |
| TS514IN | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-DIP | TS514IN.pdf | |
| IDT71V632ZS5PF | IC SRAM 2MBIT 5NS 100TQFP | IDT71V632ZS5PF.pdf | |
| MCP112-315E/TO | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel TO-92-3 | MCP112-315E/TO.pdf | |
| CXA1510-0000-000N00G427H | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Xlamp® CXA1510 White, Warm Square | CXA1510-0000-000N00G427H.pdf | |
| TVS06RS-17-8HN | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TVS06RS-17-8HN.pdf | |
| AIT6CGPL1-18-1SS-472 | ER 10C 10#16 SKT PLUG | AIT6CGPL1-18-1SS-472.pdf | |
| RG2012P-2552-D-T5 | RES SMD 25.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RG2012P-2552-D-T5.pdf | |
| RNCF1206BKC124K | RES SMD 124K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RNCF1206BKC124K.pdf | |
| RG3216N-4322-D-T5 | RES SMD 43.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RG3216N-4322-D-T5.pdf | |
| CPF1206B6K19E1 | RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/8W 1206 | CPF1206B6K19E1.pdf |