| Manufacturer Part Number: | RCE5C2A470J0DBH03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RCE5C2A470J0DBH03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RCE5C2A470J0DBH03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | RCE Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RCE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 47pF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | Automotive | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RCE5C2A470J0DBH03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RCE5C2A470J0DBH03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RCE5C2A470J0DBH03A is new and unused, you can buy RCE5C2A470J0DBH03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RCE5C2A470J0DBH03A.
| EMZA630ADA330MHA0G | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMZA630ADA330MHA0G.pdf | |
| K820K15C0GL53H5 | 82pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K820K15C0GL53H5.pdf | |
| M39006/22-0517 | 270µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 0.406" Dia x 0.828" L (10.31mm x 21.03mm) | M39006/22-0517.pdf | |
| IEG11-1-62-7.00-01-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7A | IEG11-1-62-7.00-01-V.pdf | |
| MXL1.5KE62A | TVS DIODE 53VWM 85VC CASE1 | MXL1.5KE62A.pdf | |
| SIT9003AI-23-33SB-94.80000Y | OSC XO 3.3V 94.8MHZ ST 0.25% | SIT9003AI-23-33SB-94.80000Y.pdf | |
| MTZJT-7239B | Zener Diode 39V 500mW ±3% Through Hole MSD | MTZJT-7239B.pdf | |
| ASPI-0705-680K-T | 68µH Unshielded Wirewound Inductor 850mA 280 mOhm Max Nonstandard | ASPI-0705-680K-T.pdf | |
| ELJ-PB181KF | 180µH Unshielded Wirewound Inductor 110mA 7.5 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | ELJ-PB181KF.pdf | |
| PL50SIL | Lens Clear 26° Spot Various CoB Modules Screw | PL50SIL.pdf | |
| 09553667819741 | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Surface Mount, Right Angle Solder | 09553667819741.pdf | |
| HIF6-68PA-1.27DS(71) | 68 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | HIF6-68PA-1.27DS(71).pdf | |
| 299-83-614-10-002101 | CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD | 299-83-614-10-002101.pdf | |
| RG1608N-1650-B-T5 | RES SMD 165 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608N-1650-B-T5.pdf |