| Manufacturer Part Number: | RCE5C2A180J0M1H03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RCE5C2A180J0M1H03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RCE5C2A180J0M1H03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | RCE Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RCE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 18pF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | Automotive | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RCE5C2A180J0M1H03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RCE5C2A180J0M1H03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RCE5C2A180J0M1H03A is new and unused, you can buy RCE5C2A180J0M1H03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RCE5C2A180J0M1H03A.
| B43508B5107M62 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.23 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5107M62.pdf | |
| GRM21AR72A224KAC5K | 0.22µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21AR72A224KAC5K.pdf | |
| S0603-68NH3B | 68nH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 370 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | S0603-68NH3B.pdf | |
| 3269X-1-101LF | 100 Ohm 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Side Adjustment | 3269X-1-101LF.pdf | |
| R0.25S12-2412/HP-R | CONV DC/DC 0.25W 24V IN 12V OUT | R0.25S12-2412/HP-R.pdf | |
| ZWS150PAF48/SA | AC/DC CONVERTER | ZWS150PAF48/SA.pdf | |
| FMC28DRES-S734 | CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET | FMC28DRES-S734.pdf | |
| CTVP00RW-19-88P-P2AD | 88 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTVP00RW-19-88P-P2AD.pdf | |
| KPT07P14-19SX | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT07P14-19SX.pdf | |
| PV74L12-10PW | 10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | PV74L12-10PW.pdf | |
| 2-1102111-2 | CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ1 PG11 | 2-1102111-2.pdf | |
| WP3-P024VAE-R300 | 24 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | WP3-P024VAE-R300.pdf | |
| CMF555R2300FKRE70 | RES 5.23 OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF555R2300FKRE70.pdf |