| Manufacturer Part Number: | RCE5C2A151J0DBH03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RCE5C2A151J0DBH03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RCE5C2A151J0DBH03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | RCE Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RCE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 150pF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | Automotive | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RCE5C2A151J0DBH03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RCE5C2A151J0DBH03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RCE5C2A151J0DBH03A is new and unused, you can buy RCE5C2A151J0DBH03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RCE5C2A151J0DBH03A.
| E74D350LPN293MC80M | CAP ALUM 29000UF 35V SCREW | E74D350LPN293MC80M.pdf | |
| BYC5X-600PQ | DIODE GEN PURP 600V 5A TO220F | BYC5X-600PQ.pdf | |
| 2300HT-470-H-RC | 47µH Shielded Toroidal Inductor 10A 28 mOhm Max Radial | 2300HT-470-H-RC.pdf | |
| 5SGSMD6K3F40C2N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGSMD6K3F40C2N.pdf | |
| ZGP323HSP2008C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP | ZGP323HSP2008C.pdf | |
| H11G2SVM | Optoisolator Darlington with Base Output 4170Vrms 1 Channel 6-SMD | H11G2SVM.pdf | |
| RER60F3920RC02 | RES CHAS MNT 392 OHM 1% 5W | RER60F3920RC02.pdf | |
| RER55F3R24RCSL | RES CHAS MNT 3.24 OHM 1% 30W | RER55F3R24RCSL.pdf | |
| ACSL01AF14S-5SX-003 | AC 5C 5#16S SKT RECP LINE | ACSL01AF14S-5SX-003.pdf | |
| CA3101R20-2S | 1 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3101R20-2S.pdf | |
| GTCL02R22-23S-025 | GT 8C 8#12 SKT RECP BOX | GTCL02R22-23S-025.pdf | |
| 61202022021 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 61202022021.pdf | |
| CRA06P083240KJTA | RES ARRAY 4 RES 240K OHM 1206 | CRA06P083240KJTA.pdf |