| Manufacturer Part Number: | RCE5C1H682J1DBH03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6800pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RCE5C1H682J1DBH03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RCE5C1H682J1DBH03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | RCE Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RCE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 6800pF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | Automotive | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RCE5C1H682J1DBH03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RCE5C1H682J1DBH03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RCE5C1H682J1DBH03A is new and unused, you can buy RCE5C1H682J1DBH03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RCE5C1H682J1DBH03A.
| C0201C470K3GACTU | 47pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0201C470K3GACTU.pdf | |
| ECH-U1H184GX9 | 0.18µF Film Capacitor 50V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 2416 (6041 Metric) 0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm) | ECH-U1H184GX9.pdf | |
| RBM18DRYH | CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD | RBM18DRYH.pdf | |
| ABM12DRKF-S328 | CONN EDGECARD 24POS .156" | ABM12DRKF-S328.pdf | |
| 2SC3858 | TRANS NPN 200V 17A MT-200 | 2SC3858.pdf | |
| IRF2804S-7PPBF | MOSFET N-CH 40V 160A D2PAK-7 | IRF2804S-7PPBF.pdf | |
| ADC1213D065HN/C1/5 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 56-HVQFN | ADC1213D065HN/C1/5.pdf | |
| PIC16C57T-XTE/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SSOP | PIC16C57T-XTE/SS.pdf | |
| MIC2940A-12BU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 1.25A TO-263-3 | MIC2940A-12BU.pdf | |
| HCPL-0721#060 | Logic Output Optoisolator 25MBd Push-Pull, Totem Pole 3750Vrms 1 Channel 10kV/µs CMTI 8-SO | HCPL-0721#060.pdf | |
| PDV20-32P-203B | 20k Ohm 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top, Standard, 20mm Adjustment Type | PDV20-32P-203B.pdf | |
| 77311-802-13LF | 13 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77311-802-13LF.pdf | |
| 5452794 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 5452794.pdf | |
| 9T06031A2701DBHFT | RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 9T06031A2701DBHFT.pdf |