| Manufacturer Part Number: | RCE5C1H2R0C0DBH03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RCE5C1H2R0C0DBH03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RCE5C1H2R0C0DBH03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | RCE Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RCE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2pF | |
| Tolerance | ±0.25pF | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | Automotive | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RCE5C1H2R0C0DBH03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RCE5C1H2R0C0DBH03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RCE5C1H2R0C0DBH03A is new and unused, you can buy RCE5C1H2R0C0DBH03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RCE5C1H2R0C0DBH03A.
| C052H102J1G5GAT500 | 1000pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm) | C052H102J1G5GAT500.pdf | |
| RBM22DCWI | CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD | RBM22DCWI.pdf | |
| 103-470J | 47nH Unshielded Inductor 820mA 145 mOhm Max 2-SMD | 103-470J.pdf | |
| H131CSRD-160 | LED Circuit Board Indicator Single Red Diffused 1.7V 20mA Round with Domed Top, 3mm, T-1 | H131CSRD-160.pdf | |
| CNX722C200FVB | LED Panel Indicator Red 5 V ~ 28 V 20mA Round with Domed Top, 25.60mm | CNX722C200FVB.pdf | |
| VE-JTX-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VE-JTX-IY-F4.pdf | |
| PT06A-18-91S | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PT06A-18-91S.pdf | |
| TX21AB45-1408 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 13/16-20 UNEF 14 | TX21AB45-1408.pdf | |
| 98414-G06B10ULF | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold, GXT™ | 98414-G06B10ULF.pdf | |
| 2-146255-6 | 52 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 2-146255-6.pdf | |
| 1684120000 | 14 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1684120000.pdf | |
| 2-284392-4 | 24 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | 2-284392-4.pdf | |
| MMF-50FRF18K | RES SMD 18K OHM 1% 1/2W MELF | MMF-50FRF18K.pdf | |
| CRCW1218178RFKEK | RES SMD 178 OHM 1% 1W 1218 | CRCW1218178RFKEK.pdf | |
| PLTT0805Z3791AGT5 | RES SMD 3.79KOHM 0.05% 1/4W 0805 | PLTT0805Z3791AGT5.pdf |