| Manufacturer Part Number: | RCE5C1H181J0DBH03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RCE5C1H181J0DBH03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RCE5C1H181J0DBH03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | RCE Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RCE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 180pF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | Automotive | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RCE5C1H181J0DBH03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RCE5C1H181J0DBH03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RCE5C1H181J0DBH03A is new and unused, you can buy RCE5C1H181J0DBH03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RCE5C1H181J0DBH03A.
| C1808C332KFRACTU | 3300pF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) | C1808C332KFRACTU.pdf | |
| 170M6019 | FUSE SQ 1.6KA 700VAC RECTANGULAR | 170M6019.pdf | |
| RCC44DRYI-S13 | CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND | RCC44DRYI-S13.pdf | |
| MBR10H150CT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 5A Through Hole TO-220-3 | MBR10H150CT-E3/45.pdf | |
| 2534-68L | 68mH Unshielded Molded Inductor 18mA 510 Ohm Max Radial | 2534-68L.pdf | |
| PL502-35OC-R | IC VCXO 25MHZ 16TSSOP | PL502-35OC-R.pdf | |
| 5000017F | CBI 3/5MM ARRAYS SAMPLE PACK | 5000017F.pdf | |
| VE-J1M-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W | VE-J1M-CY-S.pdf | |
| VE-2NH-IY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W | VE-2NH-IY-F1.pdf | |
| 396-086-521-201 | CARD EDGE 86POS DL .125X.250 BLK | 396-086-521-201.pdf | |
| PX0921/02/P | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Screw Nickel | PX0921/02/P.pdf | |
| 0387205404 | 4 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0387205404.pdf | |
| MBB02070C2373DC100 | RES 237K OHM 0.6W 0.5% AXIAL | MBB02070C2373DC100.pdf |