| Manufacturer Part Number: | RC14KT330K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 330K OHM 1/4W 10% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC14KT330K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC14KT330K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 330k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC14KT330K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC14KT330K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC14KT330K is new and unused, you can buy RC14KT330K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC14KT330K.
| 63ZL220MEFCT810X23 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 63ZL220MEFCT810X23.pdf | |
| AVS476M50G24T-F | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS476M50G24T-F.pdf | |
| VJ0603D150GXPAP | 15pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D150GXPAP.pdf | |
| MKP383268025JCA2B0 | 6800pF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | MKP383268025JCA2B0.pdf | |
| SMCJ5634/TR13 | TVS DIODE 8.92VWM 16.2VC DO214AB | SMCJ5634/TR13.pdf | |
| TPS62590DRVR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.75V 1 Output 1A 6-WDFN Exposed Pad | TPS62590DRVR.pdf | |
| OVFSB6C8 | Blue 470nm LED Indication - Discrete 4V 4-DIP (0.200", 5.08mm) | OVFSB6C8.pdf | |
| VE-BTW-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-BTW-IY-F2.pdf | |
| ZPSA20-12 | AC/DC CONVERTER 12V 20W | ZPSA20-12.pdf | |
| DTR050100-P9P | 5V 5W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input | DTR050100-P9P.pdf | |
| AA1206FR-07270RL | RES SMD 270 OHM 1% 1/4W 1206 | AA1206FR-07270RL.pdf | |
| BACC45FN12A12S | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | BACC45FN12A12S.pdf | |
| FCE17C37PC68B | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17C37PC68B.pdf | |
| FCE17B25AD4D0 | FILT DSUB 25POS M-F ADPTR | FCE17B25AD4D0.pdf |