| Manufacturer Part Number: | RC14KB820K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 820K OHM 1/4W 10% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC14KB820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC14KB820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 820k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC14KB820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC14KB820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC14KB820K is new and unused, you can buy RC14KB820K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC14KB820K.
| BFC247932245 | 2.4µF Film Capacitor 100V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.181" L x 0.433" W (30.00mm x 11.00mm) | BFC247932245.pdf | |
| MSMBG17AE3 | TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO215AA | MSMBG17AE3.pdf | |
| ASGTX-D-40.000MHZ-2 | 40MHz LVDS VCTCXO Oscillator Surface Mount 3.135 V ~ 3.465 V 40mA | ASGTX-D-40.000MHZ-2.pdf | |
| JANTXV1N4614CUR-1 | Zener Diode 1.8V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N4614CUR-1.pdf | |
| 2SK3003 | MOSFET N-CH 200V TO-220F | 2SK3003.pdf | |
| D38999/26MG11HB | 11 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26MG11HB.pdf | |
| SP06SE-20-41P(SR) | 41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | SP06SE-20-41P(SR).pdf | |
| 3448-4240 | CONN STRAIN RELIEF FOR 4640 PLUG | 3448-4240.pdf | |
| 1-350779-5 | 04P UMNL V0 PLUG HSG GREEN | 1-350779-5.pdf | |
| D01-9972642 | CONN SOCKET SIP 26POS GOLD | D01-9972642.pdf | |
| OSOPTA1001FT1 | RES ARRAY 10 RES 1K OHM 20SSOP | OSOPTA1001FT1.pdf | |
| CMF5519K300BHEA | RES 19.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF5519K300BHEA.pdf |