| Manufacturer Part Number: | RC14KB330K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 330K OHM 1/4W 10% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC14KB330K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC14KB330K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 330k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC14KB330K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC14KB330K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC14KB330K is new and unused, you can buy RC14KB330K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC14KB330K.
| 757D108M035DT3D | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 757D108M035DT3D.pdf | |
| EBM06DRKH-S13 | CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND | EBM06DRKH-S13.pdf | |
| CSA309-28.63636MABJ-UB | 28.63636MHz ±30ppm Crystal 18pF 100 Ohm -10°C ~ 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial | CSA309-28.63636MABJ-UB.pdf | |
| SIT8008AI-21-25E-61.440000D | OSC XO 2.5V 61.44MHZ OE | SIT8008AI-21-25E-61.440000D.pdf | |
| VI-2WP-IW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VI-2WP-IW-B1.pdf | |
| CR0603-FX-2003ELF | RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603 | CR0603-FX-2003ELF.pdf | |
| AIB6CGMSA-24-96PC-027 | GT 28C 28#16 PIN PLUG | AIB6CGMSA-24-96PC-027.pdf | |
| C48-10R22-12P-406 | 26500 12C 12#12 P BY RECP LC | C48-10R22-12P-406.pdf | |
| 4-103322-0-17 | 34 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 4-103322-0-17.pdf | |
| RT1206WRB0736K5L | RES SMD 36.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 | RT1206WRB0736K5L.pdf | |
| TNPW121010K2BEEN | RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 | TNPW121010K2BEEN.pdf | |
| CRA06E08362R0JTA | RES ARRAY 4 RES 62 OHM 1206 | CRA06E08362R0JTA.pdf | |
| WW1FT93R1 | RES 93.1 OHM 1W 1% AXIAL | WW1FT93R1.pdf | |
| RN65D2870FRE6 | RES 287 OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65D2870FRE6.pdf |