| Manufacturer Part Number: | RC14JB620K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 620K OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC14JB620K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC14JB620K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 620k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC14JB620K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC14JB620K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC14JB620K is new and unused, you can buy RC14JB620K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC14JB620K.
| E81D251VQT422ABA0W | CAP ALUM 4200UF 250V RADIAL | E81D251VQT422ABA0W.pdf | |
| 17011541603 | HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 1, TU | 17011541603.pdf | |
| 7448031501 | 1mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 15A DCR 3.3 mOhm | 7448031501.pdf | |
| VI-22R-CX-S | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VI-22R-CX-S.pdf | |
| VI-B1L-IU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W | VI-B1L-IU-F4.pdf | |
| ALO40Y48-S | CONV DC/DC 72W 1.8V 40A POS SMD | ALO40Y48-S.pdf | |
| GTCL06CF14S-7S-B30 | GT 3C 3#16S SKT PLUG | GTCL06CF14S-7S-B30.pdf | |
| PT08E-12-10P(SR) | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | PT08E-12-10P(SR).pdf | |
| DAMM3X3PP | 3 (Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DAMM3X3PP.pdf | |
| WR-50PB-VF60-N1 | 50 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | WR-50PB-VF60-N1.pdf | |
| 95278-802T30 | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold, GXT™ | 95278-802T30.pdf | |
| TNPW20103K74BEEF | RES SMD 3.74K OHM 0.1% 0.4W 2010 | TNPW20103K74BEEF.pdf | |
| Y1624453R000B24W | RES SMD 453 OHM 0.1% 1/5W 0805 | Y1624453R000B24W.pdf | |
| NKN5WSJR-73-15R | RES 15 OHM 5W 5% AXIAL | NKN5WSJR-73-15R.pdf |