| Manufacturer Part Number: | RC14JB330K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 330K OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC14JB330K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC14JB330K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 330k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC14JB330K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC14JB330K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC14JB330K is new and unused, you can buy RC14JB330K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC14JB330K.
| EKMQ500ELL470MF11D | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ500ELL470MF11D.pdf | |
| MAL210252222E3 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 67 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210252222E3.pdf | |
| B43564A5568M3 | 5600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A5568M3.pdf | |
| MKP1840327634 | 0.027µF Film Capacitor Polypropylene (PP), Metallized Radial | MKP1840327634.pdf | |
| 0695020.U | FUSE AUTOMOTIVE 20A 32VDC | 0695020.U.pdf | |
| V12RA8 | VARISTOR 12.5V 150A ENCASED | V12RA8.pdf | |
| 54-790-018 | 1000pF Feed Through Capacitor 300V 10A 10 mOhm Axial, Bushing | 54-790-018.pdf | |
| VI-B40-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VI-B40-EX-F1.pdf | |
| DTS060330UDC-P14/RN | 6V 20W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input | DTS060330UDC-P14/RN.pdf | |
| CR0402-FX-3481GLF | RES SMD 3.48K OHM 1% 1/16W 0402 | CR0402-FX-3481GLF.pdf | |
| CA3100ER18-8S | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3100ER18-8S.pdf | |
| PT00E10-6PW-SR | PT 6C 6#20 PIN RECP | PT00E10-6PW-SR.pdf | |
| PT06E-20-41P(023) | 41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | PT06E-20-41P(023).pdf | |
| NKN3WSJR-73-12R | RES 12 OHM 3W 5% AXIAL | NKN3WSJR-73-12R.pdf | |
| RLR07C7500FSRSL | RES 750 OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C7500FSRSL.pdf |