| Manufacturer Part Number: | RC12KB470K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 470K OHM 1/2W 10% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC12KB470K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC12KB470K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 470k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC12KB470K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC12KB470K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC12KB470K is new and unused, you can buy RC12KB470K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC12KB470K.
| B43231A337M | 330µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231A337M.pdf | |
| GRM1885C2A8R5DA01D | 8.5pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2A8R5DA01D.pdf | |
| 1N5372/TR8 | Zener Diode 62V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5372/TR8.pdf | |
| ASPI-4020S-6R2M-T | 6.2µH Shielded Wirewound Inductor 1.08A 115 mOhm Nonstandard | ASPI-4020S-6R2M-T.pdf | |
| 8N4QV01EG-0138CDI | VCXO IC 148.5MHz, 148.351MHz, 27MHz, 74.1758MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0138CDI.pdf | |
| MC74HCT86ADG | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SOIC | MC74HCT86ADG.pdf | |
| XC6121C648ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121C648ER-G.pdf | |
| XRP6274EHTR-F | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adj to 0.6V 2A 10-DFN (3x3) | XRP6274EHTR-F.pdf | |
| LY1N-AC24 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VAC Coil Socketable | LY1N-AC24.pdf | |
| TV06DT-21-75PA-LC | TV 4C 4#8(COAX) PIN PLUG | TV06DT-21-75PA-LC.pdf | |
| CN0966B20S28PNY040 | 26500 28C 24#20 4#12 P PLUG SS | CN0966B20S28PNY040.pdf | |
| 350-10-141-00-206101 | 41 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 350-10-141-00-206101.pdf | |
| 803-83-032-30-001191 | 32 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 803-83-032-30-001191.pdf | |
| 0192210482 | Ring Terminal Connector 5/16 Stud Flat Sided, Tubular 8 AWG Crimp | 0192210482.pdf |