| Manufacturer Part Number: | RC12KB150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 150K OHM 1/2W 10% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC12KB150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC12KB150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC12KB150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC12KB150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC12KB150K is new and unused, you can buy RC12KB150K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC12KB150K.
| K393K20X7RK53L2 | 0.039µF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | K393K20X7RK53L2.pdf | |
| BFC233910154 | 0.15µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm) | BFC233910154.pdf | |
| 0034.4242 | FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC | 0034.4242.pdf | |
| PC725V0YSZXF | Optoisolator Darlington with Base Output 5000Vrms 1 Channel 6-DIP | PC725V0YSZXF.pdf | |
| VE-JNN-EY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VE-JNN-EY-B1.pdf | |
| RC0603FR-0753K6L | RES SMD 53.6K OHM 1% 1/10W 0603 | RC0603FR-0753K6L.pdf | |
| 97-3106B20-21SZ | AB 9C 8#16, 1#12 SKT PLUG | 97-3106B20-21SZ.pdf | |
| CN0966B18S11S7-000 | 26500 11C 10#16 1#2 S PLUG SS | CN0966B18S11S7-000.pdf | |
| TVS06RS-25-29SC-LC | TV 29C 29#16 SKT PLUG | TVS06RS-25-29SC-LC.pdf | |
| PA9686 | Terminator Coax Connector Plug, Male Pin F Type 75 Ohm | PA9686.pdf | |
| 67227-024LF | 48 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 67227-024LF.pdf | |
| ERJ-1TNF76R8U | RES SMD 76.8 OHM 1% 1W 2512 | ERJ-1TNF76R8U.pdf |