| Manufacturer Part Number: | RC12JT820K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 820K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC12JT820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC12JT820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 820k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC12JT820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC12JT820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC12JT820K is new and unused, you can buy RC12JT820K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC12JT820K.
| RBC20DCSD-S288 | CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND | RBC20DCSD-S288.pdf | |
| 94794 | Terminal Butt Splice, Inline, Individual Openings Connector Crimp 6 AWG | 94794.pdf | |
| ER1641-824JR | 820µH Shielded Molded Inductor 80mA 13 Ohm Max Axial | ER1641-824JR.pdf | |
| MC74LVX4051M | 1 Circuit IC Switch 8:1 26 Ohm 16-SOEIAJ | MC74LVX4051M.pdf | |
| MC74ACT564NG | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP | MC74ACT564NG.pdf | |
| LW T6SC-S2U1-3K6L-Z | White LED Indication - Discrete 3.2V 2-PLCC | LW T6SC-S2U1-3K6L-Z.pdf | |
| BXPX-40C0500-B-0400-SB | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module SM4 White, Neutral Starboard | BXPX-40C0500-B-0400-SB.pdf | |
| 0925.0122 | LED Lamp Replacement | 0925.0122.pdf | |
| ARS10Y09 | ARS (RS) HIGH FREQUENCY RELAY | ARS10Y09.pdf | |
| MS3106B22-20P | AB 9C 9#16 PIN PLUG | MS3106B22-20P.pdf | |
| CTV07RF-11-19SB-LC | HD 38999 19C 19#23 SKT RECP | CTV07RF-11-19SB-LC.pdf | |
| 1963690000 | CONN ENCLOSURES SIZE 1 | 1963690000.pdf | |
| SCM071100L | 7 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | SCM071100L.pdf | |
| PAT0603E1652BST1 | RES SMD 16.5KOHM 0.1% 0.15W 0603 | PAT0603E1652BST1.pdf |