| Manufacturer Part Number: | RC12JT750K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 750K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC12JT750K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC12JT750K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 750k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC12JT750K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC12JT750K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC12JT750K is new and unused, you can buy RC12JT750K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC12JT750K.
| PESD5V0S5UD,115 | TVS DIODE 5VWM 13VC 6TSOP | PESD5V0S5UD,115.pdf | |
| MXLPLAD15KP26A | TVS DIODE 26VWM 42.1VC PLAD | MXLPLAD15KP26A.pdf | |
| AD7933BRU-REEL | 10 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 28-TSSOP | AD7933BRU-REEL.pdf | |
| MX6SWT-H1-R250-000AE8 | LED Lighting XLamp® MX-6S White, Warm 2700K 20V 60mA 120° 2-SMD, Gull Wing Tabs | MX6SWT-H1-R250-000AE8.pdf | |
| VI-J40-EW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W | VI-J40-EW-F3.pdf | |
| V375A12E400BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W | V375A12E400BL3.pdf | |
| BK0014 | PIC Micro® MCU - Book | BK0014.pdf | |
| EV-VND7030AJ | VND7030AJ VIPower™ Series Power Management, High Side Driver (Internal FET) Evaluation Board | EV-VND7030AJ.pdf | |
| CN1020A18G31S8-000 | 26500 31C 31#20 S BY PLUG LC | CN1020A18G31S8-000.pdf | |
| RJHSEJ38D08 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSEJ38D08.pdf | |
| 87606-344LF | 88 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | 87606-344LF.pdf | |
| KE40110100J0G | 350 TB SOCKET RA THR | KE40110100J0G.pdf | |
| RNCF0402BTE49R9 | RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RNCF0402BTE49R9.pdf | |
| HRG3216P-64R9-D-T1 | RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1W 1206 | HRG3216P-64R9-D-T1.pdf |