| Manufacturer Part Number: | RC12JT510K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 510K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC12JT510K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC12JT510K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 510k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC12JT510K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC12JT510K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC12JT510K is new and unused, you can buy RC12JT510K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC12JT510K.
| HSZ100MAQBF0KR | 10pF 500V Ceramic Capacitor Y5T Radial, Disc 0.236" Dia (6.00mm) | HSZ100MAQBF0KR.pdf | |
| SGNMNC2256 | 3 ~ 25pF Trimmer Capacitor 6000V (6kV) Chassis Mount Round - 0.550" Dia (13.97mm) | SGNMNC2256.pdf | |
| FN6400017 | 64MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 40mA Enable/Disable | FN6400017.pdf | |
| 750510303 | 20µH @ 100kHz 4 Line Common Mode Choke Surface Mount DCR 350 mOhm | 750510303.pdf | |
| XC6SLX25T-2FGG484I | IC FPGA 250 I/O 484FBGA | XC6SLX25T-2FGG484I.pdf | |
| ZXLD1937ET5TA | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 50mA TSOT-23-5 | ZXLD1937ET5TA.pdf | |
| MAX6856UK45D3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | MAX6856UK45D3+T.pdf | |
| VI-B0P-CX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VI-B0P-CX-F4.pdf | |
| VE-26F-IU | CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W | VE-26F-IU.pdf | |
| VI-B4T-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VI-B4T-MY-F4.pdf | |
| C016 20E005 103 2 | 6 (5 + PE) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Screw Silver | C016 20E005 103 2.pdf | |
| AIT6E28-18PS | ER 12C 12#16 PIN PLUG | AIT6E28-18PS.pdf | |
| BACC63BV16H24P9H | 24 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | BACC63BV16H24P9H.pdf | |
| 12FMN-BMTR-A-TB | 12 Position FFC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount | 12FMN-BMTR-A-TB.pdf | |
| RT0805CRD074K3L | RES SMD 4.3K OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRD074K3L.pdf |