| Manufacturer Part Number: | RC12JT180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 180K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC12JT180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC12JT180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC12JT180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC12JT180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC12JT180K is new and unused, you can buy RC12JT180K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC12JT180K.
| UHD1C222MHD1TO | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1C222MHD1TO.pdf | |
| GMJ212CB7105KGHT | 1µF 35V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GMJ212CB7105KGHT.pdf | |
| BFC237029822 | 8200pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | BFC237029822.pdf | |
| JANTX1N6127 | TVS DIODE 56VWM BPKG AXIAL | JANTX1N6127.pdf | |
| 25AA160B-I/MS | IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8MSOP | 25AA160B-I/MS.pdf | |
| LTC4310IDD-2#TRPBF | I²C Digital Isolator 2 Channel 400kHz 20kV/µs CMTI 10-WFDFN Exposed Pad | LTC4310IDD-2#TRPBF.pdf | |
| 2195QA1-28V | Incandescent Panel Indicator Red 28V Round with Flat Top Quick Connect - 0.187" (4.7mm) | 2195QA1-28V.pdf | |
| VE-2TL-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-2TL-IX-B1.pdf | |
| TXR40AC00-2216AI | Silver Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M34x1 23, H | TXR40AC00-2216AI.pdf | |
| 951468-2011709-AR-TP | 68 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount | 951468-2011709-AR-TP.pdf | |
| 801-43-014-10-012000 | 14 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-43-014-10-012000.pdf | |
| ESMM04330 | 4 Position Wire to Board Terminal Block 35° (145°) Angle with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole | ESMM04330.pdf | |
| 9T08052A49R9CBHFT | RES SMD 49.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 | 9T08052A49R9CBHFT.pdf | |
| CMF55133K00DERE | RES 133K OHM 1/2W 0.5% AXIAL | CMF55133K00DERE.pdf |