| Manufacturer Part Number: | RC12JT130K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 130K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC12JT130K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC12JT130K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 130k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC12JT130K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC12JT130K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC12JT130K is new and unused, you can buy RC12JT130K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC12JT130K.
| M39003/01-5615/HSD | 100µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-5615/HSD.pdf | |
| 0467080001 | TPA FOR 46707 TEN50 WTB HARNESS | 0467080001.pdf | |
| RMC06DREF | CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET | RMC06DREF.pdf | |
| SIT8008BI-11-25E-52.000000D | OSC XO 2.5V 52MHZ OE | SIT8008BI-11-25E-52.000000D.pdf | |
| TLV2404IPWG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TLV2404IPWG4.pdf | |
| OPA827AIDG4 | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA827AIDG4.pdf | |
| VE-BTK-EW | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VE-BTK-EW.pdf | |
| VI-26R-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W | VI-26R-EW-S.pdf | |
| KTR10EZPF45R3 | RES SMD 45.3 OHM 1% 1/8W 0805 | KTR10EZPF45R3.pdf | |
| AT1206BRD07357KL | RES SMD 357K OHM 0.1% 1/4W 1206 | AT1206BRD07357KL.pdf | |
| RT2512BKE0782R5L | RES SMD 82.5 OHM 0.1% 3/4W 2512 | RT2512BKE0782R5L.pdf | |
| RG3216V-3920-P-T1 | RES SMD 392 OHM 0.02% 1/4W 1206 | RG3216V-3920-P-T1.pdf |