| Manufacturer Part Number: | RC12JT100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC12JT100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC12JT100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC12JT100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC12JT100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC12JT100K is new and unused, you can buy RC12JT100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC12JT100K.
| 870235373001 | 100µF 16V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 12 mOhm 5000 Hrs @ 105°C | 870235373001.pdf | |
| RDE5C1H182J0K1H03B | 1800pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDE5C1H182J0K1H03B.pdf | |
| 06031A560JAJ2A | 56pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06031A560JAJ2A.pdf | |
| R11-42-2.50A-B162CV-S | CIR BRKR MAG-HYDR 2.5A ROCKER | R11-42-2.50A-B162CV-S.pdf | |
| 501AAB-ABAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 501AAB-ABAG.pdf | |
| BSO303SPNTMA1 | MOSFET P-CH 30V 8.9A 8-SOIC | BSO303SPNTMA1.pdf | |
| MIC5239-3.0YMM | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 500mA 8-MSOP | MIC5239-3.0YMM.pdf | |
| ERJ-3EKF22R0V | RES SMD 22 OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-3EKF22R0V.pdf | |
| TXR21AB00-2014AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 3/16-18 UNEF 20 | TXR21AB00-2014AI.pdf | |
| APH-SMAP-UHFJ | Adapter Coaxial Connector SMA Plug, Male Pin To UHF Jack, Female Socket 50 Ohm | APH-SMAP-UHFJ.pdf | |
| 91596-008LF | 8 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 91596-008LF.pdf | |
| 926521-2 | 2 Position Housing Connector Female, Receptacle Black 0.250" (6.35mm) | 926521-2.pdf | |
| ERG-2SJ242 | RES 2.4K OHM 2W 5% AXIAL | ERG-2SJ242.pdf | |
| SQP10AJB-160R | RES 160 OHM 10W 5% AXIAL | SQP10AJB-160R.pdf |