| Manufacturer Part Number: | RC12JB820K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 820K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC12JB820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC12JB820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 820k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC12JB820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC12JB820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC12JB820K is new and unused, you can buy RC12JB820K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC12JB820K.
| 445I35K16M00000 | 16MHz ±30ppm Crystal 8pF 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 2-SMD | 445I35K16M00000.pdf | |
| SIT8008BI-11-XXE-8.000000E | OSC XO 8MHZ OE | SIT8008BI-11-XXE-8.000000E.pdf | |
| MCP1612-ADJI/MS | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1A 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | MCP1612-ADJI/MS.pdf | |
| SM1210BC-SR/HG | Green, Red 565nm Green, 640nm Red LED Indication - Discrete 2V Green, 1.9V Red 1210 (3225 Metric) | SM1210BC-SR/HG.pdf | |
| MCR004YZPF1000 | RES SMD 100 OHM 1% 1/32W 01005 | MCR004YZPF1000.pdf | |
| C48-13R10-20S7-106 | 26500 2C 2#16 SKT RECP | C48-13R10-20S7-106.pdf | |
| PTC11SACN | 11 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PTC11SACN.pdf | |
| RL73V1HR18FTD | RES SMD 0.18 OHM 1% 1/20W 0201 | RL73V1HR18FTD.pdf | |
| RT1210CRE071K05L | RES SMD 1.05KOHM 0.25% 1/4W 1210 | RT1210CRE071K05L.pdf | |
| RG3216N-4751-C-T5 | RES SMD 4.75KOHM 0.25% 1/4W 1206 | RG3216N-4751-C-T5.pdf | |
| 770101334P | RES ARRAY 9 RES 330K OHM 10SIP | 770101334P.pdf |