| Manufacturer Part Number: | RC12JB560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 560K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC12JB560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC12JB560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC12JB560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC12JB560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC12JB560K is new and unused, you can buy RC12JB560K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC12JB560K.
| EKMQ500ELL221MJC5S | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ500ELL221MJC5S.pdf | |
| CWR26MK106JCHC\HR | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V 2915 (7338 Metric) 500 mOhm 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) | CWR26MK106JCHC\HR.pdf | |
| EBM40DCSH | CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD | EBM40DCSH.pdf | |
| HBC05DREF-S734 | CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET | HBC05DREF-S734.pdf | |
| CM309B12.352MABJT | 12.352MHz ±30ppm Crystal 18pF 50 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch | CM309B12.352MABJT.pdf | |
| VS-ST230C16C0 | SCR 1600V 780A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB, A-PUK | VS-ST230C16C0.pdf | |
| DB050180WP15238BJ1 | 1500pF Feed Through Capacitor 20000V (20kV) 50A Axial - Threaded Terminals | DB050180WP15238BJ1.pdf | |
| 8269050000 | Optoisolator Transistor Output 1 Channel | 8269050000.pdf | |
| MI-J24-MY-F1 | CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 50W | MI-J24-MY-F1.pdf | |
| MI-27K-MW-F4 | CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 100W | MI-27K-MW-F4.pdf | |
| TNPW080530K9BETA | RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW080530K9BETA.pdf | |
| RCP2512W200RGEA | RES SMD 200 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512W200RGEA.pdf | |
| RG1005P-1211-W-T1 | RES SMD 1.21K OHM 1/16W 0402 | RG1005P-1211-W-T1.pdf | |
| RN50C3572BR36 | RES 35.7K OHM 1/20W .1% AXIAL | RN50C3572BR36.pdf |