| Manufacturer Part Number: | RC12JB390K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 390K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC12JB390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC12JB390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 390k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC12JB390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC12JB390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC12JB390K is new and unused, you can buy RC12JB390K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC12JB390K.
| T521D476M016AHE0407280 | 47µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 40 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T521D476M016AHE0407280.pdf | |
| 1.5KE320A | TVS DIODE 273VWM 441VC AXIAL | 1.5KE320A.pdf | |
| CDLL4130 | Zener Diode 68V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL4130.pdf | |
| 1812-151G | 150nH Unshielded Inductor 818mA 300 mOhm Max 2-SMD | 1812-151G.pdf | |
| TLV5623CDRG4 | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | TLV5623CDRG4.pdf | |
| PIC16LF18857-E/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 56KB (32K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16LF18857-E/SS.pdf | |
| M37515M4-137HP#UU | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 48-LQFP | M37515M4-137HP#UU.pdf | |
| 39-02-5 | LED HARDWARE FILTER LENS | 39-02-5.pdf | |
| VI-2TT-EY | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VI-2TT-EY.pdf | |
| 2942739 | Solid State Contactor 3PST (3 Form A) Module | 2942739.pdf | |
| FCE17E09SB450 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17E09SB450.pdf | |
| AT0805BRD0778K7L | RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 | AT0805BRD0778K7L.pdf | |
| M55342E06B23B7RWS | RES SMD 23.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 | M55342E06B23B7RWS.pdf |