| Manufacturer Part Number: | RC12JB110K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 110K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC12JB110K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC12JB110K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 110k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC12JB110K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC12JB110K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC12JB110K is new and unused, you can buy RC12JB110K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC12JB110K.
| MKP383327140JI02W0 | 0.027µF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm) | MKP383327140JI02W0.pdf | |
| BK1/GMA-4-R | FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM | BK1/GMA-4-R.pdf | |
| PTGL05AS3R9K2B51B0 | THERMISTOR PTC 30V 3.9 OHM 10% | PTGL05AS3R9K2B51B0.pdf | |
| CDBZ31060-HF | DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO277 | CDBZ31060-HF.pdf | |
| IXBL60N360 | IGBT 3600V 92A 417W Through Hole ISOPLUSi5-Pak™ | IXBL60N360.pdf | |
| 8N4SV76EC-0069CDI8 | VCXO IC 250MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0069CDI8.pdf | |
| TC3402VQRTR | 16 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 16-QSOP | TC3402VQRTR.pdf | |
| SN65HVD96EVM | SN65HVD96 SymPol™ Series Interface, Transceiver Evaluation Board | SN65HVD96EVM.pdf | |
| RR1220P-6490-D-M | RES SMD 649 OHM 0.5% 1/10W 0805 | RR1220P-6490-D-M.pdf | |
| FCC17E09PM240 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | FCC17E09PM240.pdf | |
| 09140022603 | Male Module 2 Position Solder | 09140022603.pdf | |
| 4-1761184-1 | SDL, Plug Modular Connector 4 Positions Position Shielded Crimp | 4-1761184-1.pdf | |
| 0438790033 | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Gold | 0438790033.pdf |