| Manufacturer Part Number: | RBC1694A |
|---|---|
| Manufacturer: | Winchester Electronics |
| Product Category: | Barrel - Audio Connectors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.20mm ID, 9.00mm OD (RCA) Phono (RCA) Plug Mono Connector Compression |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RBC1694A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RBC1694A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Barrel - Audio Connectors | |
| Manufacturer | Winchester Electronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Phono (RCA) Plug | |
| Gender | Male | |
| Signal Lines | Mono | |
| Industry Recognized Mating Diameter | 3.20mm ID, 9.00mm OD (RCA) | |
| Actual Diameter | - | |
| Number of Positions/Contacts | 2 Conductors, 2 Contacts | |
| Internal Switch(s) | Does Not Contain Switch | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Compression | |
| Shielding | Unshielded | |
| Features | - | |
| Insulation Color | - | |
| Voltage - Rated | - | |
| Current Rating | - | |
| Mating Length/Depth | - | |
| Contact Material - Plating | - | |
| Body Material | - | |
| Body Color | - | |
| Includes | 1 pc - 1 Connector | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RBC1694A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RBC1694A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Winchester Electronics all series components. The condition of RBC1694A is new and unused, you can buy RBC1694A Winchester Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RBC1694A.
| TA-32.000MDD-T | 32MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8V Enable/Disable | TA-32.000MDD-T.pdf | |
| S1210-182F | 1.8µH Shielded Inductor 498mA 650 mOhm Max 1210 (3225 Metric) | S1210-182F.pdf | |
| XCR3256XL-12TQ144C | IC CPLD 256MC 10.8NS 144TQFP | XCR3256XL-12TQ144C.pdf | |
| M24C08-DRMF3TG/K | IC EEPROM 8KB SER I2C 8UFDFPN | M24C08-DRMF3TG/K.pdf | |
| IS42S16320D-6BL | IC SDRAM 512M 166MHZ 54BGA | IS42S16320D-6BL.pdf | |
| R0.5D12-0515-R | 0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE | R0.5D12-0515-R.pdf | |
| VE-BTF-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W | VE-BTF-IY-F4.pdf | |
| F40J20K | RES CHAS MNT 20K OHM 5% 40W | F40J20K.pdf | |
| RR1220P-3093-D-M | RES SMD 309K OHM 0.5% 1/10W 0805 | RR1220P-3093-D-M.pdf | |
| CN1020A18A14SN-200 | 14 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CN1020A18A14SN-200.pdf | |
| CN1020A22G55P10-000 | 26500 55C 55#20 P BY PLUG LC | CN1020A22G55P10-000.pdf | |
| TV06DZ-17-8SC-LC | TV 8C 8#16 SKT PLUG | TV06DZ-17-8SC-LC.pdf | |
| 316-87-164-41-004101 | 64 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-87-164-41-004101.pdf | |
| RNC50H2050FSRE6 | RES 205 OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H2050FSRE6.pdf |